Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Gerekli BilgilerHaziran 4, 20240

Dubai’de Serbest Bölge Etkisi ve Rakamlar

Dubai son yıllarda yakaladığı ekonomik çıkışı, aynı yoğunlukta rağbet görmeye devam ederek koruyor, hatta artırarak devam ettiriyor. Bunu petrol dışı dış ticaretinde rekor seviyelere ulaşması gibi örneklerde de gözlemleyebiliyoruz. Bunun dışında Dubai’nin serbest bölge fırsatları da bizlerin bu ilerleyişin aynı şekilde devam edebileceğini öngörmemize yardımcı oluyor. Aynı zamanda Dubai’nin dijitalleşen bir bürokratik sisteme geçiş yapıyor olması da bu durumu hızlandıran etkenlerden bir tanesi.

Dubai yurt dışından girişimcileri ve yatırımcıları çekmek için bu bahsettiklerimize ek olarak çok daha fazla atılımda bulundu. Golden Visa fırsatlarının genişletilmesi,     şirketlerde yerel ortak zorunluluğunun kaldırılması, evli olmayan çiftlerin bir arada yaşamasının yasallaşması ve pazartesi-cuma çalışma düzenine geçilmesi bu atılımlar arasından en göze çarpanları. Bu çabalar Dubai’nin geçici bir trend olmak istemediği ve popülaritesini korumak istediğini bizlere net bir şekilde gösteriyor.

Yetkililer, şehrin 2023 yılında 411.802 aktif işletme lisansına sahip olduğunu belirtiyorlar. Bu rakamın 2022 yılına göre %30, 2021 yılına göre ise %75’lik bir artışı ifade ettiğini görebiliyoruz. Bu rakamlar bizlere aynı zamanda Dubai tarafından uygulanan politikaların işe yaradığını da gösteriyor.

Şubat ayının başlarındaki rakamlara göreyse, serbest bölgedeki kayıtlı kuruluşlar, %26 oranında artış göstererek 2023 yılında 5500’e ulaştı.  Burada çalışan kişi sayısı ise %15’lik bir artış göstererek, 41.600’e yükseldi. Bu bize Dubai’nin direkt bir büyümesinin yanında, serbest bölgenin de ne kadar etkili olduğunu ve Dubai’nin gelişiminde nasıl bir paya sahip olduğunu da gösteriyor.

Dubai sizlerle bu blogda da paylaştığımız üzere fırsatlarla dolu olan ve bu fırsatların da günden güne artış gösterdiği ve genişlediği bir ülke konumunda. Bu fırsatları hayalinizdeki girişim için değerlendirmek size birçok avantaj sağlayacağı gibi, yeni bir yaşamın kapılarını aralamanıza da yardımcı olabilir. Eğer Dubai fırsatları ilginizi çekiyorsa bizle iletişime geçerek bilgi alabilir, kısa süre içinde şirketinizi kurabilirsiniz.

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *