Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Uncategorized @trNisan 1, 20240

Dubai Kurumlar Vergisi Oranları Değişti!

Dubai ve vergi denilince akla ilk başta Dubai’nin girişimcilere ve yatırımcılara sağladığı vergi fırsatları gelir. Dubai son yıllarda bu fırsatlarıyla öne çıkan bir ülke olmuş ve şirket kurma konusunda adını bu şekilde duyurmuştur. Yeni vergi düzenlemeleri ile de BAE’nin stratejik hedeflerine daha hızlı ulaşması beklenmektedir. Kurumlar Vergisi rejiminin getirilmesi ise BAE’nin vergi şeffaflığı ve zararlı vergi uygulamalarını önleme konusunda uluslararası standartları karşılama yönündeki kararlılığını da yeniden doğrulamaktadır. Bugün de sizlere bu yeni şartlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmeniz için Dubai’de oluşan yeni kurumlar vergisi şartlarından ve kayıt işlemlerinden bahsedeceğiz.

 

Dubai’de kurumlar vergisi oranlarına gelen yeni güncellemeler masada birtakım değişiklikler yarattı. Bu yeni vergi oranlarının:

  • Vergilendirilebilir geliri 375,000 BAE Dirhemi’ne kadar olan işletmeler için %0 oranında;
  • Vergilendirilebilir geliri 375,000 BAE Dirhemi’ni aşan işletmeler için %9 oranında olacağı belirtildi.

 

BAE’de kurumlar vergisine kaydolmak için ise hazır bulundurmanız gereken birtakım belgeler bulunmakta. Bu belgeler:

  • Ticaret Ruhsatının Bir Kopyası
  • Lisans Sahibinin/Sahiplerinin Pasaport Kopyası
  • Lisan Sahibinin/Sahiplerinin BAE Kimliği
  • Şirket Kuruluş Sözleşmesi veya Ana Sözleşme
  • İlgili Kişinin İletişim Bilgileri
  • Şirketin İletişim Bilgileri
  • Geçerli Vergi Dönemi olarak sıralanmaktadır.

 

Bu oranlar ve kurallar 1 Haziran 2023 ve daha sonraki tarihlerde başlayan mali yıllar için geçerli olacaktır.  Maliye Bakanlığının yayınladığı kararnameye göre kurumlar vergisine Federal Vergi Dairesinin belirlediği süreler içinde kayıt yapmayan işletmelere kurumlar vergisi geç kaydı için 10000 AED ceza uygulanacağı belirtilmiştir.

 

Dubai, son vergi düzenlemesiyle istikrarlı görüntüsünü sağlamlaştırma ve uluslararası güvenini artırma yoluna giderken, kendi hedeflerine ulaşmak için de kararlı bir görüntü çizdi. BAE’de gelecekte oluşacak yeni güncellemeler ve şartlarla alakalı haberleri alabilmek için bizi takip edebilir ve Dubai’de şirketinizi kurmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz!

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *