Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Uncategorized @trNisan 1, 20240

Malta’da Rakamlar ve Güncel Fırsatlar

2004 yılından itibaren AB üyesi olan, 2007 yılından beri de Schengen bölgesine dahil olan Malta, bu özgün şartlarıyla yatırımcılar ve girişimciler için öne çıkan ülkelerden birisi olmakta. Fakat Malta’nın tek avantajlı yönleri bunlar değil.  Malta aynı zamanda İngiltere, Çin ve bazı Arap ülkeleriyle de güçlü ekonomik bağlara sahip.  Aynı zamanda, Almanya, İtalya, ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Singapur ve Japonya gibi ülkelerle de güçlü ticari bağları bulunmakta.

Malta’nın girişimciler için olumlu yanlarından birisi, yurt dışı faaliyetlerinden elde edilen kazançlardan vergi ödenmemesi. Malta vatandaşı olmayanların kurdukları şirketlerde ise vergi oranı %5. Bir diğer avantaj ise, Malta’nın dünya çapında 160’tan fazla ülke ile çifte vergilendirme anlaşmasının bulunması.

Malta’nın ekonomik büyümesini artırmak için yabancı yatırım arayışında olması, yatırım yapma arayışında olan girişimciler için büyük fırsatları da beraberinde getirmekte. Ekonomik payının büyük çoğunluğu ile yapılan dış ticarete dayanan Malta’da, uluslararası ticaret GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla)’de %288’lik bir payı temsil etmekte. Bu dünyadaki en yüksek dış ticaret/GSYİH oranlarından birisini oluşturuyor.

Malta’nın ana ticaret ortaklarını %11.2’lik bir payla Almanya, %5.2’lik payla Fransa oluşturmakta.  Bu ülkelerin ardından öne çıkan ticari ortaklarsa %3.2’lik payla İtalya ve Birleşik Krallıktır. AB Malta’nın genel ihracat payının %50.9’unu oluştururken, ithalatlarında %32.4’lük bir paya sahip.

Malta’da ihraç edilen ürün türlerinde Elektronik entegre devreler ve bunların parçaları %24.8’lik bir payla ilk sırada gelmekte. Bunu %11.8’lik bir payla ilaç ve medikal ürünlerin ihracatı takip ederken, balık ve deniz ürünleri de %6.5’lik bir payla bu ürünleri takip eder. Bunların da ardından %4.9’luk bir payla petrol ve petrol ürünleri gelmekte. Sektörlere göre dağılımı ifade eden bu rakamlar, size Malta’da hangi yönde yatırım yapabileceğiniz ve şirket kurabileceğiniz hakkında fikirler verebilir.

Malta özgün konumu, yatırımcıları arayan politik ve ekonomik şartları sebebiyle alternatif bir yatırım mekanı arayanlar için, özgün bir seçenek olarak öne çıkıyor.         AB içindeki konumuna rağmen AB dışı ülkelerle dahi olan yakın ticari ilişkileri sizlere hareketli bir ticari habitatın tam ortasına götürecek olan Malta’da işlerinizi istediğiniz şekilde genişletme fırsatını yakalayabilirsiniz. Malta’da işinizi hemen şimdi kurmak ve iş kurulumu sonrasında kapsamlı hizmetlere kavuşmak için Company Global ile iletişim geçerek bir an önce kurulum işlemlerinize başlayabilirsiniz!

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *