Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
E-TicaretKasım 1, 20230

Fırsatlarla Dolu Bir Ülkede Fırsatlarla Dolu Bir Sektör: ABD’de E-Ticaret

Mobil cihazlar ve internet, her geçen gün hayatımızda daha büyük bir yer kaplamakta ve önemini artırmakta. Bu durum doğal olarak e-ticaret sektörünün daha da büyümesinin önünü açıyor.  Biz de bu blogda dünyanın en büyük ekonomisi olan, Amerika Birleşik Devletleri’nde e-ticaretin yükselişini rakamlarla inceleyeceğiz.

ABD’de E-Ticaret Rakamları ve Büyüme Oranları

ABD’de e-ticaret, ülkenin ekonomik hacmine en büyük katkıyı yapan sektörlerden birisi. ABD’nin 335,8 milyonluk nüfusunun %91,8’i internet kullanırken, mobil cihazların %76,8’lik kullanım oranı, e-ticaretin hızla büyüdüğünün bir göstergesi. ABD’de perakende ticarette e-ticaretin payının %23,3 olması ise, bu sektörün önemini bizlere bir kez daha kanıtlıyor.

COVID-19 salgını sonrası, yükseliş kazanan e-ticaret satışları, ABD’de 2021 yılında $792,5 milyar seviyesine ulaştı. Burada 2020’ye göre %22,7 ve 2019’a göre %57,5’lik bir artış olduğunu görüyoruz. 2022 yılında ise ABD’nin e-ticaret geliri $856,8 milyar olarak gerçekleşti. ABD’nin küresel e-ticaretteki payı ise %18,68 seviyesindeydi ve çevrim içi alışveriş yapanların sayısı 2022’de 268,2 milyona ulaştı.

ABD’deki e-ticaret sektöründe yaşanan bu büyümeyi birkaç farklı şekilde açıklayabiliriz. İlk sebep, ABD’nin dünyadaki en yaygın internet kullanımına sahip ülke olması. Amerikalıların bu alışkanlığı e-ticaretin büyümesini desteklemekte. Diğer sebep ise ABD’nin Amazon, eBay gibi küresel dev şirketlere ev sahipliği yapması. Bu durum doğal olarak ABD’de de e-ticaret sektörünün gelişmesine yol açtı.

ABD’de E-Ticaretin Önemli Markaları ve Ürünleri

ABD’de e-ticaretin önde gelen aktörleri arasında Amazon, eBay, Walmart, Wayfair, ETSY, Target, Home Depot, Best Buy, Apple ve Chewy bulunur. Ayrıca, Shopify gibi platformlar da gün geçtikçe değerini artırmakta. Fiziksel mağazacılık alanında faaliyet gösteren şirketler, sık sık bu platformlarda satışa yönelmekteler. Noel dönemi, Kara Cuma (Black Friday), Siber Pazartesi (Cyber Monday) gibi özel günler ve haftalar, çevrim içi alışverişlerde önemli artışlar yaşanmasına neden olur.

ABD’de en çok satılan e-ticaret ürün grupları arasında hazır giyim, tekstil, ev tekstili, aksesuar, gıda, içecek, sağlık ürünleri, kişisel bakım ve kozmetik ürünleri, hediyelik eşyalar, kitaplar, mobilya, tüketici elektroniği ve ofis araç gereçleri bulunuyor.

E-Ticarette Fırsatların Ülkesi: ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nde e-ticaret sektörü hızla büyümeye devam ediyor. Yüksek internet kullanım oranı, büyük pazar oyuncularının varlığı ve özel günlerdeki alışveriş patlamaları, ABD’nin e-ticaretin önemli bir merkezi haline gelmesine katkıda bulunuyor. Bu büyüme hem büyük şirketler hem de küçük işletmeler için çeşitli fırsatlar sunuyor. Siz de bu fırsatları değerlendirmek ve bu büyük pastada pay sahibi olmak için Global Gıda ile iletişime geçin ve işinizi Amerika’ya taşıyın!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *

WhatsApp