Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Estonya E-Vatandaşlık Sistemi Nedir?

Türkiye’de bulunan e-Devlet sistemine benzer Estonya E-vatandaşlık sistemi elektronik çözümleri ile vatandaşlarının hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bu sayede devlet, sunmuş olduğu tüm hizmetleri bir araya toplanarak e-Estonya projesini halkın kullanıma açmıştır.

Estonya’nın e-Vatandaşlık sistemi hakkında bilinmesi gerekenleri ve avantajlarını sizler için paylaşıyor olacağız.

E-Vatandaşlık Nedir?

E-Vatandaşlık 2014 yılında Estonya tarafından hayata geçirilen bir projedir. Dijital girişim fikri olan herkesin işini fazlasıyla kolaylaştıracak e-Vatandaşlık sistemi, Türkiye’den Estonya dahil Avrupa Birliği sınırları içerisinde şirket kurmak isteyen kişilerin başvuru yapma hakları bulunmaktadır.

Estonya e-Vatandaşlık sistemine başvurup dijital vatandaşlığa hak kazanan kişiler, yapılması gereken tüm resmi işlemleri başvuruş sonrasında verilen içinde bir çip bulunan dijital kimlik kartları ile online olarak gerçekleştirebilirler. Yalnızca başvuru sürecindeki resmi işleri değil, e-Vatandaşlık ile Estonya’da şirket kurduysanız, şirketiniz için sözleşme, banka hesapları ve vergi ödemeleri gibi gereken tüm işlemleri yine aynı şekilde hiçbir resmi kuruma gitmenize gerek kalmadan online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

E-Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Dünyanın her yerinden çevrimiçi işletme sahiplerinin, dijital girişimcilerin ve serbest çalışanların Estonya’da uzaktan iş kurmalarını sağlayan devlet destekli program, bu girişimcilere dijital bir Estonya kimliği ve ülkenin büyüyen dijital iş dünyasına erişim sağlıyor.

Estonya E-Vatandaşlık alabilmeniz için izlemeniz gereken adımlar şöyledir:

 1. Estonya konsolosluğunun web sitesinde yer alan e-Vatandaşlık başvuru formunu doldurulması.
 2. Daha sonra gerekli belgelerin tamamlanması.
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Pasaport tipi
 • Dijital bir fotoğraf
 • Başvuru sebebinizin yazılı olduğu bir mektup
 1. Başvuru için 100-120 Euro arasında olan vergi ödemesinin yapılması

Buraya kadar yapılan işlemlerden sonra başvurunuzun onaylanmasını beklemeniz gerekecektir. Bu süreç yaklaşık 7 hafta kadar sürebilir.

 1. Başvuru onaylandıktan sonra belgeleri almak, parmak izi vermek ve dijital kimlik kartını almak için Estonya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne gidilmesi ile süreç tamamlanır.

Estonya E-Vatandaşlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Estonya hükümeti size içinde çip bulunan bir kimlik kartı verecektir. Bu çip, Estonya kamu ve özel sektör hizmetlerine çevrimiçi olarak erişmenizi sağlayacak.
 • Ana amaç, AB merkezli bir çevrimiçi şirketi uzaktan dahil etmenize izin vermektir.
 • Size Estonya’ya veya başka bir ülkeye seyahat etme hakkı vermez ve vize veya daimî ikamet alma konusunda hiçbir fayda sağlamaz.
 • E-Vatandaşlık, devlet web sitelerindeki işlemlerinizi doğrulamak için özel bir kart okuyucu aracılığıyla cihazlarınıza takılabilen plastik bir kart şeklinde verilir.
 • E-Vatandaşlık için online başvuru yapabilir, ancak kitinizi almak için teslim alma noktasını olan Ankara’yı ziyaret etmeniz gerekir.
 • Kartı almanız yaklaşık 2 ayı bulabilir.

Company Global ile Estonya’da Şirket Kurma Fırsatını Kaçırmayın!

Company Global danışmanlığında şirketinizi kurmak ve sonraki süreci yönetmek artık zaman ve maliyet açısından keyifli hale geliyor. Pratik çözümleri ve işleyiş hızı ile ön plana çıkan Company Global şirketinizi kurduktan sonra da tüm süreçlerde yanınızda olacaktır. Ayrıca Company Global’in Estonya Paketlerinde ihtiyacınıza yönelik seçebileceğiniz ekstra hizmetleri de mevcuttur. Estonya’da şirket kurma süreçleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *