Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

EIN Numarası Nedir? Nasıl Alınır?

EIN Numarası Nedir ve Neden Önemlidir?

Her ülkede şirket kurulum aşamalarının belli prosedürleri vardır, EIN numarası almak bu prosedürlerden biridir.

Amerika’da bulunan her şirket için zorunlu olan ve şirketinizin sosyal güvenlik numarası olarak da düşünebileceğiniz, dokuz haneli olan EIN numarasının açılımı Employer Identification Number’dır. EIN numarasının diğer adı Federal Vergi Kimlik Numarası’dır.

Amerika’da şirket kurulumundan sonraki ikinci adım EIN numarası almak olmalıdır. Çünkü T.C. kimlik numaramız ne kadar önemliyse Amerika’daki şirketiniz için de EIN numarası o kadar önemlidir. Tüm vergi beyanlarında, vergi raporlamalarında, banka hesaplarının açılımında, kredi kullanımlarında ve daha birçok işlem için şirketinizin EIN numarasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kısaca, Amerika’da şirket kuruluşundan sonra her şeyin hukuka uygun bir şekilde işleyebilmesi ve banka hesap açılışlarından şirket ödemelerinin gerçekleştirilmesine kadar EIN numarası almak zorunludur.

 

EIN Numarası Nasıl Alınır?

EIN numaranızı alabilmek için IRS (Amerikan Gelir İdaresi) web sitesi üzerinden SS-4 formunu doldurmanız ve gerekli belgelerle birlikte başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Bu işlem için ya da daha sonrası için Amerika’da bulunmanıza gerek yoktur. Kurmuş olduğunuz şirketinizin, bulunduğu bölgenin eyaleti tarafından onaylandığına dair damgalı belgeniz ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Sonrasında yalnızca başvuru sonucunuzun takibi yapılması yeterlidir. Başvuru sonrası belgelerinizin incelenmesi, gerekli diğer işlemler ve numaranızın size ulaşması yaklaşık olarak 4-12 hafta arası sürer.

EIN numarası başvurunuz için gerekli olan tüm bilgi ve belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Şirket İsmi

Amerika’da kurmuş olduğunuz şirketinizin tam adı olmalıdır.

  • Şirket Posta Bilgisi

Şirketinize ait posta adresinizi içermelidir. Bu resmi yazışmalar açısından size büyük fayda sağlayacaktır.

  • IRS’nin İletişim Kuracağı Kişi Bilgileri

IRS’nin gerektiği zaman kiminle iletişime geçeceğini bilmesi gerekir. Bu sebeple iletişimde kalacak kişinin belirlenmesi gerekir.

  • Şirket Kuruluş Tarihi

Şirketinizin resmi olarak çalışmaya başladığı tarih olmalıdır.

  • Şirketin Kısa tanımı

Başvuru sırasında IRS’nin önemsediği belgelerden biridir. Şirketinizin ne iş yaptığını, işleyişini, kategorisi ve departmanları hakkında bilgilendirici bir kısa metin hazırlanmanız gerekmektedir.

  • Şirketin Kurulduğu Eyalet Bilgisi

Başvuru esnasında şirketinizin kurulduğu eyaletten onay belgesi almış olsanız da IRS eyalet bilgisini ayrıca istemektedir.

  • Şirket Vergi Kategorisi

Şirketinizin vergi kategorisi, vergilendirme için hangi kategoride değerlendirileceği bilgisi için gereklidir. Verilen bilginin doğru ve eksiksiz olması vergilendirme süreci için oldukça önemlidir.

  • Şirket Sorumlusu Kimlik Bilgisi

Şirket sorumlusu aslında şirket sahibi olabilir fakat sorumlu kişiyi yönetim kurulundan da seçmeyi tercih edebilirsiniz. Her durum için de kimlik bilgilerinin iletilmesi söz konusu olacaktır.

Company Global ile Amerika’da Şirket Kurma Fırsatını Kaçırmayın!

Company Global danışmanlığında şirketinizi kurmak ve sonraki süreci yönetmek artık zaman ve maliyet açısından çok daha keyifli hale geliyor. Pratik çözümleri ve işleyiş hızı ile ön plana çıkan Company Global şirketinizi kurduktan sonra da deneyimli kadrosuyla tüm süreçlerde yanınızda olacaktır. Ayrıca Company Global’in Amerika Paketlerinde ihtiyacınıza yönelik seçebileceğiniz ekstra hizmetleri de mevcuttur. Amerika’da şirket kurma süreçleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *