Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
E-TicaretMayıs 7, 20230

eBay’de Başarıyla Nasıl Satış Yapılır?

Woman Using Communication Internet Networking Concept

eBay, girişimcilere kendilerine ait bir e-ticaret sitesi kurma zahmeti ve masrafı olmadan online perakende satış için bir araç sağlar. İster küçük bir avuç el yapımı ürününüz olsun, ister çok miktarda kullanılmış ve yepyeni ürünleriniz olsun, eBay, müşterilere ulaşmak için yararlı bir araç olabilir. eBay’de başarıyla satış yapmanıza yardımcı olacak ipuçlarını sizler için paylaşıyoruz.

Ürün fotoğrafları

İnsanlar bir şeyleri satın almadan önce görmek isterler ve tüm eBay listelerinde fotoğraf olması gerekir. Başarılı bir satış için, listelediğiniz ürünlere, ürüne bağlı olarak, uygun olduğu kadar çok açı içeren profesyonel kalitede fotoğraflar yükleyin.

eBay’de kullanılan fotoğrafların en uzun kenarı en az 500 piksel olmalı, kenarlık içermemeli ve satıcı logosu gibi herhangi bir metin veya resim eklenmemiş olmalıdır. Yalnızca yeni ürünler için geçerli olmak üzere, stok fotoğraflar kullanabilirsiniz.

eBay, fotoğraflarınızdaki gölgeleri önlemek için düz bir arka plan, flaşsız ve dağınık aydınlatma kullanmanızı ve öğeyle çerçeveyi doldurmanızı önerir.

Araştırma yapmak

Bir ürünü eBay’de listelemeden önce, benzer ürünleri araştırmak ve teklif sürecini takip etmek için biraz zaman ayırın. Bu, ürününüze olan ilgiyi ölçmenize ve ne kadar değerli olabileceğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Nakliye seçenekleri

Nakliye, eBay satıcısının kontrolü altındadır, ancak bulunduğunuz yere ve sattığınız ürün türlerine bağlı olarak bazı yöntemler diğerlerinden daha iyidir. Ürününüz için masraf ve güvenilirlik açısından en iyi nakliye yöntemini bulun, ardından eBay listelemenizde bu nakliye yöntemini belirtin. Potansiyel alıcılar için gönderim bilgilerinize gönderim ücretini ekleyin.

Eşyaları verimli bir şekilde paketlemeye ve zamanında göndermeye büyük özen gösterin. Sitede iyi bir itibar kazanmanıza yardımcı olacak şeylerden biri, profesyonel görünümlü paketleri olabildiğince çabuk göndermektir. Öte yandan, aldıkları paket özensizce sarılmış gibi görünüyorsa veya varış noktasına ulaşması gereksiz yere uzun sürüyorsa, müşteriler sizden tekrar satın almayı tercih etmeyebilirler.

Ürün açıklaması

eBay’de başarılı satış yapmak için güçlü bir listeye ihtiyacınız var. İşin püf noktası, arama motoru dostu ifadeleri ürünle ilgili somut ayrıntılarla, insanları ürününüz için teklif vermeye ikna edecek şekilde birleştirmektir.

Ancak, önemli ayrıntıları unutmayın. Ürün boyutu, sürümü ve diğer ilgili bilgilerin de listelenmesi gerekmektedir.

Ödeme seçenekleri

Potansiyel teklif sahiplerine ne kadar çok ödeme seçeneği sunarsanız, ürününüz o kadar çok teklif vereni çeker ve eBay’de satışınız o kadar başarılı olur.

Bazı durumlarda, yerel olarak satış yapıyorsanız ve alıcı ürünü şahsen alıyorsa, teslimatta nakit kabul etmeyi de düşünebilirsiniz. Ne sattığınıza bağlı olarak en iyi seçeneğinizi kullanın. 

Geribildirim kazanma

eBay’de satış yaparken geri bildirim oldukça önemlidir. Tutarlı bir olumlu geri bildirim kaydınız varsa, potansiyel alıcılar daha sık teklif verecek ve daha yüksek fiyatlar ödemeye istekli olacaktır. Bu nedenle, bir eBay satıcısı olarak başarılı bir profile sahip olana kadar daha yüksek fiyatlı ürünleri satmaya çalışmaktan vazgeçmek daha doğru olacaktır.

Örneğin, satış yapmaya başlarken, hacmi idare edebildiğinizden ve herhangi bir hata yapmadan tüm adımları uygun bir şekilde uygulayabildiğinizden emin olmak için yalnızca birkaç temel, nispeten düşük fiyatlı ürün listeleyin. Uygulamada kendinizi daha rahat hissettikçe ve bazı olumlu geribildirimler aldıkça, iş yükünüzü artırmaya başlayın.

Çok fazla ürünle başlamak, üstesinden gelinmesi zor olacak hatalara ve olumsuz yorumlara yol açabilir. 

Profesyonellik

Profesyonelce hareket edin, alıcıların bir perakende mağazasına girdiklerinde bekleyecekleri türden üstün müşteri hizmeti sağlayın.

eBay’de satış yapmak, diğer tüm işler gibidir. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını adil bir fiyata sunarsanız, geri gelmeye devam edeceklerdir. Profesyonellik eksikliği ise, tam tersi bir etkiye sebep olacaktır.

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *