Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Gelir Vergisi Olmayan Ülkeler

Gelir vergisi, hükümet tarafından kendi yetki alanlarındaki bireyler ve işletmeler tarafından elde edilen gelirler üzerinden alınan bir vergidir. Gelir, ücretleri, maaşları, piyango ödüllerinden elde edilen kazançları, tasarruf bonolarının faizini vb. içerebilir.

Çoğu ülkede, daha yüksek gelir elde edenlerin daha yüksek oranda gelir vergisi ödediği artan oranlı bir gelir vergisi sistemi vardır. Vatandaşlar her yıl vergi mükellefiyetlerini belirlemek için gelir vergisi beyannamesi verir ve gelir vergisi beyannamesi verir. Ülkelerin çoğunda gelir vergisi olsa da bazı ülkelerde gelir vergisi yoktur. Gelir vergisi olmayan 13 ülkeyi sizler için paylaşıyoruz.

1. Bahamalar

Turkuaz sularla ve palmiye ağaçlarıyla çevrili Bahamalar, bir turist cennetidir. Bahamalar, turizm sektörünün katkıda bulunduğu güçlü bir ekonomiye sahiptir ve listedeki en zengin ülkelerden biridir. Bahamalar vatandaşları, gelir, miras, hediyeler veya sermaye kazançları üzerinden herhangi bir vergi ödemek zorunda değildir. Hükümet, gelirlerini nereden elde ettiklerine bakılmaksızın sakinlerine gelir vergisi uygulamaz. Gelirinin çoğunu turizm ve açık deniz endüstrilerinden elde eder.

2. Bahreyn

Basra Körfezi’nde yer alan Bahreyn, 50 doğal ada ve 22 yapay adadan oluşan küçük bir takımadadır. Bahreyn, vatandaşları için sıfır kişisel vergi ima eden listedeki petrol zengini ülkelerden biridir. Satışlar, sermaye kazançları veya mülkler üzerinde de vergi yoktur. Hükümet gelirlerinin çoğunu petrol keşfinden alan vergiden muaf bir ülkedir.

3. BAE (Birleşik Arap Emirlikleri)

Zengin bir petrol endüstrisinin sağladığı çok güçlü ve özgür bir ekonomiye sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri, sakinlerinden gelir vergisi almıyor. Eğitimden sağlık hizmetlerine kadar BAE, sakinleri için birinci sınıf olanaklar sunmaktadır.

4. Monako

Dünyanın en küçük ikinci ülkesi olan Monako, Akdeniz’de yer almaktadır. Monaco, herhangi bir sermaye kazancı vergisi toplamaz veya herhangi bir servet vergisi uygulamaz. Bu güzel ülke dünyadaki herhangi bir ülkenin en düşük suç oranlarına sahip ama aynı zamanda yaşamak için en pahalı ülkelerden biridir.

5. Cayman Adaları

Cayman Adaları, Atlantik Okyanusu ile Karayip Denizi arasında yer alan tropik bir ada ülkesidir. Listedeki diğer ülkeler gibi, Cayman Adaları’nda da kişisel gelir vergisi yoktur. Sadece bu da değil, dünya çapındaki gelir üzerinden hediye vergisi, ölüm vergisi, emlak vergisi, veraset vergisi ve hatta sermaye kazancı vergisi de yoktur.

6. Katar

Katar, Basra Körfezi’nde bulunan petrol zengini bir ülkedir. Katar, çalışan kişilerin maaşlarına ve ödeneklerine gelir vergisi uygulamaz, ancak bir kişi Katar kaynaklı gelir elde etmişse vergilendirilir.

7. Bermuda

Bermuda, bireylere uygulanan herhangi bir gelir vergisi olmadığı için başka bir vergi cennetidir. Sadece bu da değil, kurumlar vergisi, KDV veya Satış Vergisi de yoktur. İşverenler tarafından ödenen bir bordro vergisi uygular.

8. Kuveyt

Kuveyt, Basra Körfezi’nin ucunda, kuzeyde Irak ve güneyde Suudi Arabistan ile sınır komşusudur. Kuveyt, bir bireyin kazandığı gelire gelir vergisi uygulamaz.

9. Umman

Umman, listedeki bir başka Orta Doğu ülkesidir. Ayrıca gelir kaynakları için büyük ölçüde petrol ve gaza bağımlıdır. Ülkede bir birey için kişisel gelir vergisi veya diğer vergiler yoktur.

10. Saint Kitts ve Nevis

Bir Karayip vergi cenneti olan Saint Kitts ve Nevis, Atlantik Okyanusu ile Karayip Denizi arasında yer alan ikili bir ada ülkesidir. St. Kitts ve Nevis’in bu konuda herhangi bir gelir vergisi veya başka bir vergisi yoktur. Ana gelir kaynağı turizmdir ve yabancı uyruklular için ekonomik vatandaşlık programları da sağlarlar.

11. Vanuatu

Vanuatu bir Güney Pasifik ada ülkesidir. Ülkede gelir vergisi, kâr, temettü veya gelir vergisi ve sermaye kazancı vergisi yoktur.

12. Batı Sahra

Batı Sahra, gelir vergisinden muaf bir ülkedir. Ancak tartışmalı bir bölgedir. Batı Sahra’nın doğal kaynaklardan veya bir turizm endüstrisinden geliri yoktur ve toprak anlaşmazlıkları muhtemelen vergi uygulamamalarının nedenidir.

13. Maldivler

Maldivler, halkından gelir vergisi almak için çok az neden veren güçlü bir turizm endüstrisine sahiptir. Halkından gelir vergisi talep etmemektedir.

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *