Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
E-TicaretOcak 2, 20240

Estonya’da E-Ticaret Sektörü ve Fırsatlar

Estonya’da e-ticaret gittikçe büyüyerek, girişimciler ve yatırımcılar için çekici bir seçenek olarak öne çıkmakta. Avrupa’nın önemli ticari merkezlerinden birisi olma hedefiyle uygulamaya koyulan e-vatandaşlık uygulaması, girişimciler için hedeflerine ulaşmada kolaylık sağlamakta. Hadi gelin yeni fırsatlarıyla dikkat çeken ülke olan Estonya’nın e-ticaret rakamlarını, e-ticaretin sebep ve sonuçlarını inceleyerek bu fırsatlar hakkında daha derinlemesine bilgi elde edelim.

E-ticaret sektörü özellikle son on yılda alışveriş yapmak için en önemli alan olarak öne çıktı. İnternetin hayatımızın merkezine oturması, özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki yoğun internet kullanımı, akıllı telefonların hayatlarımıza girişi, teknoloji ilerlemeleri ve hızlı şehirleşme , e-ticaretin yoğunluğunu gittikçe artırdı.

Estonya e-ticaret pazarının büyüklüğü günümüzde 0.70 milyar ABD doları. Bu pazarın büyüklüğünün 2028 yılına kadar 1,10 ABD milyar dolarına çıkması bekleniyor. Yani bu 5 senelik dönem içinde %9,37’lik bir büyüme öngörülüyor. Bu bizlere Estonya’da e- ticaret sektörünün hızla geliştiğini ve büyüdüğünü gösteriyor.

Estonya’da e-ticaret sektöründe yapılan alışverişlerde, giyim ve tekstil başı çekiyor. Bu sektörü elektronik sektörü takip ediyor. Özellikle giyim, ayakkabı ve aksesuar ürünlerinin satışının Estonya e-ticaret pazarında gün geçtikçe arttığı görülebiliyor. Moda ve tekstil endüstrisinin dünya çapında e-ticarete uyum sağlaması, doğal olarak Estonya özelinde de talep ve satışların artması yönünde bir etkide bulunuyor.

Estonya e-ticaret pazarındaki rekabet düzeyi birçok büyük şirket sebebiyle yüksek durumda.  Bu şirketlerin başını Euronics çekiyor. Selver, Barbora, DenimDrem ve Celbess ise diğer önde gelen şirketleri oluşturuyor.

Estonya’da şirket kurmanın, AB firması olabilmek gibi avantajları bulunuyor. Bu durum global bir firma haline gelerek satışınızı istediğiniz bölgelerde yapabilmenizi sağlıyor. Ayrıca %0 oranında olan kurumlar vergisi ve değişen mevzuatla %20 olan KDV oranının %22’ye yükseltilmesi yeni girişimciler ve yatırımcılar için de Estonya’nın öne çıkan bir ülke olmasında güçlü bir etken.

Günden güne gelişen e-ticaret sektörü için Estonya önemini her geçen gün kanıtlıyor ve yatırım yapmak için önde gelen bir ülke kimliğini gitgide geliştiriyor.  Siz de Company Global ile iş birliği yaparak Estonya’da başarılı bir şirket kurabilirsiniz. Sadece kurulum süreciyle sınırlı olmayan bu desteği, kurulum süreci sonrasındaki muhasebe hizmeti, sanal ofis adresi, online ödeme yöntemi ve online banka hesabı açılımı gibi süreçlerde de alabilirsiniz. İşinizi globale taşımak için Company Global ile hemen iletişime geçin!

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *