Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
E-TicaretAralık 4, 20230

Almanya: E-Ticaretin Yeni Bölgesi

Almanya, 83,8 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük e-ticaret pazarlarından birisi ve ekonomik açıdan son derece güçlü bir konumda bulunuyor. Ülkenin Gayrisafi Yurt İçi Hasılası 4.4 trilyon ABD dolarına ulaşmış durumda ve bu veriler ışığında Almanya dünya ekonomisinin dördüncü büyük oyuncusu olarak öne çıkıyor.

Almanya’da e-ticaret, perakende sektörünün ayrılmaz bir parçası olarak bu ekonomik büyüklüğün en önemli göstergelerindendir. 16 yaş ve üzerindeki internet kullanıcılarının %95’i çevrim içi alışveriş yaparken, bu oran 58 milyon dijital alıcıya denk gelmekte. B2C e-ticaretin çevrim içi geliri, 21. yüzyılın başlarında 1,3 milyar avro iken 2022’de bu rakam 97,4 milyar avroya çıktı. Almanya’nın e-ticaret hacmi ise 116,97 milyar ABD dolarına ulaşarak, AB içinde birinci sırada ve dünya sıralamasında Çin, ABD, Birleşik Krallık, Japonya ve Güney Kore’nin ardından altıncı sırada bulunuyor.

Almanya’da e-ticaretin lider aktörleri, ülkenin e-ticaret gelirinin yaklaşık %40’ını oluştururken, Alman tüketicilerin çevrim içi alışverişe olan ilgisi istatistiklerle de kanıtlanmış durumda. 2025 yılına kadar e-ticaret kullanıcı sayısının 68,4 milyona ulaşması öngörülüyor. Moda, elektronik eşyalar, bilgisayarlar, oyunlar ve yazılımın yanı sıra ev eşyaları, mobilya, lambalar ve dekorasyon, Almanya’da en çok gelir elde edilen beş sektör olarak öne çıkıyor. Amazon, Otto, Zalando ve diğer birkaç büyük oyuncu, Almanya’daki e-ticaret pastasının büyük bir kısmını elinde bulunduruyor.

Almanya’da çevrim içi pazar yerleri, e-ticaret gelirinin önemli bir bölümünü oluştururken, bu platformlar giderek daha fazla tüketiciye hitap etmeye başladı. Almanya’daki en büyük çevrim içi pazar yerleri arasında ise Amazon ve eBay öne çıkıyor.

Almanya’da özel günler, özellikle Black Friday, Sevgililer Günü, Noel ve Yılbaşı dönemi, Karnaval, Siber Pazartesi, Cadılar Bayramı, Paskalya, Anneler Günü ve Schulanfang (Okulun ilk günü) gibi dönemlerde e-ticaret hacmi artış gösterir.

Almanya e-ticaret dünyasında günden güne önemini artıran oyuncu olarak öne çıkmakta. Güçlü ekonomisi, büyük tüketici kitlesi ve gelişmiş altyapısıyla Almanya, e-ticaret şirketleri için büyük bir potansiyel sunuyor. Siz de Almanya’da  şirket kurmak veya işinizi Almanya’ya taşımak için Company Global ile çalışabilirsiniz!

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *