Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

EORI Numarası Nedir? Nasıl Alınır?

2009 tarihine kadar gümrük numarası olarak bilinen EORI numarası, yeni sistemin uygulanmaya başlamasıyla tanıtıldı.
Ticaret ile ilgilenen ya da ticaret yapmak isteyen herkesi ilgilendiren ve zorunlu olan EORI numarası aslında gümrük işlemlerinde kullanılan bir kimlik numarasıdır. Estonya’da 2009’dan itibaren zorunlu hale gelen EORI numarasına başvuran şahıs ya da şirketin ilgili ülkesi neresi olursa olsun her yerde aynı prosedürler geçerli olacaktır.

Açılımı Economic Operators Registration and Identification Number (Ekonomik Operatör Kayıt ve Tanımlama Numarası) olan EORI numarası, Avrupa’da ithalat ve ihracat ile ilgilenen kuruluşlar için zorunlu tutulan bir numaradır. EORI numarasının en başında numarayı veren AB üye devletinin ülke kodu bulunur. Örneğin; PL ile başlıyorsa Polonya tarafından verildiği anlaşılır. EORI numarasının geri kalanında ise üye devletin verdiği benzersiz bir numara bütünü olur. Örneğin; CZT053 şeklinde devam eden bir EORI numarasında CZT Çek Cumhuriyeti’ni temsil ederken, 053 ise numaranın Rusya tarafından verildiğini gösterir.

 

EORI Numarasına Hangi Durumlarda İhtiyaç Olur?

AB’den mal ihraç etmek, ithal etmek ya da AB üzerinden transit yapmak için EORI numarasına ihtiyaç duyulur. Bunların haricinde aşağıdaki durumlarda da EORI numarasının bulunması zorunludur:

  • Deniz ve hava yolu ile taşıma
  • Gümrük bölgesinde Geçici Depolama Beyannamesi
  • Gümrük Beyannamesi
  • Giriş Beyannamesi
  • Çıkış Beyannamesi

 

EORI Numarası Nasıl Alınır?

Şirketinizin yasal statüsü ve yürüttüğünüz faaliyetler ile tanımlanan Ekonomik Operatör olması gerekir. Sonrasında Estonya Vergi Dairesi’nden EORI numaranızı alabilirsiniz. Eğer şirket Estonya merkezli ise EORI numarasını e-hizmet ortamından e-MTA’da gerçek ya da tüzel kişinin temsilcisi elektronik ortamdan başvuru yapıp alabilir. Sistemde oturum açılır ve Gümrük sekmesine tıklanır. Sonrasında Haklar ve Yükümlülükler sayfasına tıklanır. Buradan ise Ekonomik Operatörler Kayıt ve Kimlik sekmesine tıklanır. Tüm bunların tüzel kişi temsilcisi tarafından yapılabilmesi için erişim izni olması gerekir. Erişim izni ise EORI numarasına başvurma ve yönetme kısmından alınabilir.

EORI numarasına başvururken gerekli belgelerin de eksiksiz olarak sunulması gerekmektedir. 2022 yılında başvuru esnasında hazır olması gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Kurul tarafından verilmiş olan başvuru formu
  • EORI numarası için başvuranın kimliğinin bir kopyası
  • Şirket kimlik bilgilerini gösteren belge (KDV numarası zorunlu)
  • Karne ve karne kopyası
Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *