Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
MesleklerOcak 4, 20230

Dijital Göçebe Nedir?

Dijital göçebe, yeni yerlere seyahat ederken tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak uzaktan çalışan bir kişidir. Dijital göçebeler genellikle halk kütüphanelerinden, ortak çalışma alanlarından ve kafelerden dizüstü bilgisayarlarını, akıllı telefonlarını veya tabletlerini bu konumlardaki wi-fi merkezlerine bağlayarak veya onların erişim noktalarını kullanarak çalışırlar.

Dijital göçebeler, standart dokuzdan beşe kadar olan zaman çizelgesinden bağımsız olarak kendi çalışma programını oluşturma esnekliğine sahip olurlar. Bu yaşam tarzı aynı zamanda dünyayı görmelerini sağlar.

 

Dijital Göçebe Olmanın 4 Artısı

Dijital bir göçebe olarak yaşamanın hem kısa hem de uzun vadeli yaşam tarzı faydaları vardır.

   1. Esneklik

Dijital göçebe olmanın temel avantajlarından biri esnekliktir. Uzaktan çalışırken, programınıza göre çalışma, ne zaman çalışacağınıza karar verme ve seyahatlerinizin keyfini çıkarma esnekliğine sahipsiniz.

   2. Seyahatler

Dijital bir göçebe olarak daha sık seyahat edebilir, farklı ülke ve kültürleri deneyimleyebilirsiniz. Tipik bir dokuz-beş pozisyonu tüm yıl boyunca yaklaşık iki haftalık tatil sunarken, dijital göçebe olarak çalışılan işlerde kendi seyahat sürenizi yaratma fırsatı sunar. Ayrıca, dünyanın herhangi bir yerinden çalışmak için bir mobil cihaz kullanarak özgürce dolaşabilirsiniz.

   3. Topluluk

Dijital göçebe topluluğu, yeni insanlarla tanışmanın ve bir göçmen olarak arkadaş edinmenin harika bir yoludur. Uzak çalışanlar ve gezginler için gruplara katılmak, arkadaşlıklara yol açabilir ve birlikte yaşama ve ortak çalışma alanları bulmaya yardımcı olabilir. İlk kez yalnız seyahat ediyorsanız, bu gruplar, farklı zorluklarda ilerlerken size yardımcı olacak bir kaynak ağı sunabilir.

   4. Düşük Yaşam Maliyeti

Farklı yerlerde yaşamanın maliyetini karşılaştırarak ve daha düşük yaşam maliyeti olan bir ülkeye taşınarak genel giderlerinizi azaltabilirsiniz. Dijital bir göçebe olarak çalışmanın bir başka avantajı da işe gidip gelmek için para harcamanıza gerek olmamasıdır.

 

Dijital Göçebe Olmanın 4 Eksisi

Dijital göçebe yaşamının pek çok avantajı olsa da dikkate alınması gereken dezavantajlar da vardır.

   1. Yakın Çevre

Nereye seyahat ettiğinize bağlı olarak, ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta olabilirsiniz. Yabancı bir ülkeye seyahat etmenin yeni deneyimi ilk başta heyecan verici olsa da zamanla yakın çevrenize karşı özlem hissetmek yaygındır. Teknoloji sayesinde arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmak daha kolay, ancak zaman farkı bunu daha da zorlaştırabilir.

   2. Harcamalarda Artış

Dijital bir göçebe olarak, paranızın çoğunu seyahatlere ve deneyimlere harcayabilirsiniz, bu da zaman içinde uzun vadeli birikimlerinizi sekteye uğratabilir. Gelirinizle bir bütçe oluştururken geleceğe bir pay ayırmayı düşünün.

   3. Motivasyon Eksikliği

Seyahat ederken dikkati dağılmış ve çalışmak için motivasyonsuz hissetmek kolaydır. Öz disiplin, dijital göçebe yaşamının önemli bir yönüdür, bu nedenle bu yaşam tarzını uzun vadede sürdürmek için iş ve seyahat arasında bir denge oluşturmak gereklidir.

   4. İdari Zorluklar

Farklı bir ülkeden uzaktan çalışmak, izin ve vergi kanunları gerektirir. Farklı ülkelerin, gerekli tüm belgelerinizi düzenlemenizi zorlaştırabilecek ayrı kuralları ve düzenlemeleri vardır. Yurtdışına seyahat etmeden ve çalışmadan önce, geldiğinizde herhangi bir sorun yaşamamak için izlemeniz gereken bürokratik adımları gözden geçirin.

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *