Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
E-TicaretKasım 1, 20230

E-Ticaret’in Kalbi Birleşik Arap Emirlikleri’nde Atıyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ekonomik cazibesiyle iş kurmak veya işini yurt dışına taşımak isteyenlerin dikkatini çekiyor. Bu konuda ABD ve Avrupa ülkeleriyle rekabet edebilecek bir düzeye gelen ve günden güne gelişim sağlayan Birleşik Arap Emirlikleri, e-ticaret işiniz için fırsatlarla dolu bir ülke!

Haydi gelin birlikte bu fırsatların neler olduğunu Birleşik Arap Emirlikleri’nin e-ticaret rakamları eşliğinde inceleyelim.

BAE’de Ekonomi ve Ticaret Rakamları

BAE, nüfusunun %95,98’i internet kullanıcısı olan bir ülke olarak, e-ticaret için bir büyük bir potansiyele sahip. 2023 yılında BAE; nüfusu 10 milyonu aşmış, 498.978 milyar dolara ulaşan Gayri Safi Milli Hasılaya sahip ve kişi başına düşen geliri 49.951 dolar olan bir ülke olarak yüksek alım gücüyle dikkatleri toplamakta. Bu yüksek gelir düzeyi ve neredeyse tüm nüfusunun internet kullanıyor olması, ülkedeki e-ticaret potansiyelini bir kez daha gözler önüne sermekte.

2022 yılında BAE’deki e-ticaret pazar hacmi 28,2 milyar dolar olarak ölçüldü. E-ticaret, BAE’de genel perakendeye oranla %14,4’lük bir paya sahip ve bu oran neredeyse her 6 kişiden 1’inin çevrim içi alışveriş yaptığını göstermekte.

E-Ticaret Rakamlarını Artıran Özel Günler ve Sık kullanılan Pazaryerleri

Noon.com, Amazon.ae (Souq), Dubizzle.com, Wadi.com, Carrefouruae.com, Letstango.com, Awok.com & El grocer.com ve Namshi, BAE’deki en popüler çevrim içi pazaryerleri arasındadır.

BAE’de e-ticaret için fırsat olacak birçok özel gün bulunuyor. Bu özel günlerin başında Dubai Alışveriş Festivali, Ulusal Gün (2 Aralık), Ramazan (Eid Al-Fitr) ve Kurban Bayramı gibi günler geliyor. Ayrıca Kara Cuma ve Bekârlar Günü (Singles Day) gibi özel günler de diğer öne çıkan fırsatlardır.

BAE’de Sosyal Medya Kullanımı ve E-Ticaret Düzenlemeleri

BAE’de sosyal medya kullanımı oldukça yaygın ve nüfusun %99’u sosyal medya platformlarını kullanıyor. Bu e-ticaret satışlarında sosyal medya reklamlarının etkili kullanımına fırsat yaratmakta.

BAE’de e-ticaretin büyümesini desteklemek için birtakım düzenlemeler bulunur. “Elektronik İşlemler ve Ticaret Kanunu” ile elektronik işlemler ve e-ticaretin kullanımı düzenlenmiştir. Bu sayede elektronik sözleşmeler, elektronik imzalar ve ödeme sistemleri için yasal bir çerçeve oluşturularak  e-ticaret sektörüne destek olunur.

Birleşik Arap Emirlikleri, hızla büyüyen bir e-ticaret pazarına sahip olan bir ülke. Yüksek gelir düzeyi, yüksek internet kullanım oranı ve düzenlemelerle desteklenen e-ticaret sektörü hem yerel hem de uluslararası e-ticaret işletmeleri için büyük fırsatlar sunuyor. BAE’deki e-ticaret pazarının büyümesinin ilerleyen yıllarda devam etmesi beklenmekte. Eğer e-ticaret işinizi yurt dışına taşımak istiyorsanız, aradığınız ülke BAE olabilir. Zaman kaybetmeyin, işinizi Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşımak için hemen bizimle iletişime geçin!

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *