Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Uncategorized @trŞubat 29, 20240

Dubai Gri Listeden Çıkartıldı!

Dubai son zamanlarda yatırım için uygunluğunu herkese gösterdi ve bu şekilde öne çıktı. Öncelikle önemli bir turizm merkezi olmasıyla öne çıkarken, bir yandan da global çapta yayılmış olan dünya çapındaki iş merkezi imajıyla girişimcilerin ve yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı.

 

Düşük kurumlar vergisi avantajı Dubai’nin öne çıkmasını sağlayan önemli etkenlerin başında gelir. Düşük kurumlar vergisi kurduğunuz işi daha rahat büyüterek daha fazla kar elde edebilmenize yardımcı olur. Dubai’de yakalayabileceğiniz bir diğer sıra dışı fırsat da %0 gelir vergisidir. Bu sizlere şirket kurduktan sonraki sürecinizde ciddi bir avantaj yakalama fırsatı verebilir. Bütün bunların dışında Dubai serbest bölgelerinde, serbest bölgelere özel avantajları yakalama fırsatını değerlendirip, işinizin karını ve genişliğini değiştirebilirsiniz. İşte bu sebeplerden dolayı Dubai yurt dışında kurmak isteyeceğiniz şirket için en önemli seçeneklerin başında gelmektedir.

 

Dubai hakkında sizlere bahsetmek istediğimiz asıl gelişmeler ise Dubai ve gri listeyle alakalı gelişmelerden oluşuyor. En başta birlikte gri listenin ne olduğunu gözden geçirelim. Gri liste mali suçlarla mücadele etmek için onları sınıflandıran Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından oluşturulan risk gruplarından birisini ifade eder. Bu anlamda gri listenin anlamı da “Artırılmış İzleme Altındaki Bölgeler”dir.

 

FATF önemli körfez ülkesi Dubai’nin, kara para aklama riski olduğunu belirterek 2022 yılında onu gri listeye dolayısıyla yakın inceleme altına aldı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Mohamed bin Zayed el Nahyan’ın kardeşi olan Abdullah bin Zayed el Nahyan kara para aklamayı önleme ve bitirmeyi ülkenin temel gündem maddelerinden birisi haline getirerek gri listeden çıkmayı öncelik haline getirmişti.  Bu sebeplerden dolayı mali soruşturmaların ve kara para aklama konusunda uluslararası iş birliğinin artırılması ve sanal varlık düzenlemelerinin uluslararası standartlara çekilmesi gibi önlemler alındı. Alınan genel önlemler bu 4 başlık altında incelenebilir:

  • Kara Para Aklama ve Terör Finansmanıyla Mücadele Dairesinin kurulması
  • Kara para aklama ve finans suçlarıyla mücadele için özel bir mahkeme kurulması
  • Finansal kurumlar, finansal olmayan işletmeler ve meslekler için yeni kara para aklama karşıtı ve terörizmin finansmanı ile mücadele kılavuzlarının kabul edilmesi
  • Ülkede mevcut olan kara para aklama, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele düzenlemelerini güçlendirecek olan yeni bir ceza kanununun kabul edilmesi

 

Alınan bu önlemler ve verilen sıkı mücadele sonucunda FATF Dubai’yi gri listeden çıkarttı. Aynı zamanda şu an gri listede bulunan Türkiye’nin de 2024 yılının Haziran ayında listeden çıkarılması bekleniyor.

 

Dubai yüksek yoğunluklu bir finans yaşamına ve global çapta bir bilinirliğe sahip olan bir ülke olduğu için sıklıkla gelişmeler yaşanabilmekte ve bunlar Dubai’de kuracağınız şirketi olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Son haberler hakkında güncel kalmak için sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi takipte kalın.

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *