Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Uncategorized @trŞubat 1, 20240

Fırsatlar Ülkesi Estonya’daki Vergi Oranları

Estonya fırsatlar ülkesi olarak kazandığı hüviyetini günden güne pekiştirerek yatırımcılar ve girişimciler için cazip bir seçenek olma rolünü devam ettiriyor. Vergi oranları, şirket kurma konusundaki kolaylıklar ve destekler, ülkenin mali ve politik yapısı iş kurmak için uygun bir ülke arayanların dikkatini çekiyor. Özellikle Estonya’nın AB ülkesi olması bu fırsatları global çapta geliştirmeye ve güçlendirmeye devam ediyor.

Estonya’nın işinizi kurarken size sağladığı birtakım avantajları birlikte gözden geçirelim!  Bunlardan ilki Avrupa’da önemli bir ticaret merkezi olmak isteyen Estonya’nın bu amaçla uygulamaya koyduğu e-vatandaşlık uygulaması. E-vatandaşlık uygulaması sayesinde vergi ödemeleri ve benzer birçok kurumsal ve bürokratik işlemleri online bir şekilde yapabilme fırsatı verilmekte.

Estonya’da kuracağınız şirketin sağlayacağı bir diğer avantaj ise, Estonya’nın bir AB ülkesi olmasından dolayı global çapta yapacağınız satışlarda sağlayacağınız çeşitli avantajlardır.  Bir diğer ifadeyle Estonya’da şirket kurduğunuzda bir AB ülkesi kimliğiyle satış yapabilirsiniz.

Konu Estonya’da şirket kurmak olduğunda en öne çıkan konu ise vergiler. Vergiler şirketinizi kuracağınız ülkede satışlarınızdan elde edeceğiniz kârı, yurtiçi ve yurtdışı ticaretlerinizdeki kâr oranını ve işletmenizi hangi şartlarda nasıl bir kâr ile sürdürebileceğinizi ifade etmekteler. Bu bakış açısıyla Estonya’nın en kârlı yanlarından birisi ise %0 oranında olan kurumlar vergisi. Bu oran işletmenizi büyütmenize ve kârınızı daha kolay artırmanıza yardımcı olacak aynı zamanda tüm bunların yanında AB’deki en düşük borç ve Gayri Safi Yurt İçi Hasıla oranına sahip olan Estonya, global bir işletme kurmak için en iyi seçeneklerden birisi olarak öne çıkmakta.

2024 yılı Estonya KDV ve Vergi Oranları Neler?

Estonya’da yeni vergi düzenlemeleri ise yolda. Hükümeti oluşturan koalisyon, vergiler, ücretler ve şirket kurma şartları hakkında birtakım yeni düzenlemeler getirerek, girişimciler ve yatırımcılar için yeni şartlar ve bilgiler oluşturdu. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • 2024 yılından itibaren KDV oranı %20’den %22 oranına yükseltilmiştir. Eğer şirketinizin Avrupa Birliği KDV kaydı bulunuyorsa bu vergiden düşmek mümkündür.
  • 1 Temmuz 2024’te henüz detayları kesinleşmeyen bir otomobil vergisi getirilecektir.
  • 2025 yılından itibaren gelir vergisinden muaf kişisel ödenek tutanağı getirilecektir.
  • Konaklama hizmeti sağlayan şirket ve kuruluşlar tarafından %9 olarak düşük şekilde uygulanan KDV oranı 2025 yılından itibaren standart seviyeye çekilerek %22 olacaktır.

 

AB’nin parlayan yıldızı olan Estonya’daki fırsatları, yeni düzenlemeleri ve şartları hep birlikte inceledik.  Görüldüğü üzere küçük bir ülke olarak büyük bir ticari ve mali bir potansiyel taşıyan Estonya şirketinizi kurmak için en güncel fırsatlardan birisidir. Eğer siz de Estonya’da şirket kurmak isterseniz Company Global ile iletişime geçerek daha fazla bilgi alabilir ve kurulum işlemlerinize başlayabilirsiniz!

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *