Blog

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Açılabilecek Şirket Türleri

Birleşik Arap Emirlikleri iş dostu şirket kurulum yasaları ile yatırımcıları kendine çeken bir ülkedir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin iş merkezi ve yatırım fırsatları ile dolu olan Dubai her tür işletmeye sunduğu sayısız teşvik ve olanaklar nedeniyle girişimcileri cezbetmektedir.

Her ülkede olduğu gibi burada da her şirket türünün kendi gereksinimleri, faydaları ve sınırlamaları vardır. Bu sebeple kararlarınızı doğru verebilmek adına tüm şirket türlerini bilmeniz gerekir.

 

  1. Sınırlı Sorumluluk Şirketi (LLC)

Birleşik Arap Emirlikleri’nde LLC şirket, en çok tercih edilen şirket türüdür. Bu şirket türünde ortakların sorumluluğu, şirkete yaptıkları yatırımın kapsamı ile sınırlıdır. LLC şirket türü tarafından herhangi bir endüstriyel veya ticari faaliyet yürütülebilirken bankacılık, sigortacılık veya yatırım faaliyetleri dışında mesleki veya danışmanlık faaliyetleri yürütülemez. LLC şirket kurmak için en az 2 ve en fazla 50 hissedar olmak zorundadır. Şirketin %51’lik kısmı Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşına ait, kalan %49’luk kısım ise şirket sahibine ait olmalıdır. Son olarak kurulan şirkete yasal ortaklardan da seçilebilecek şekilde 1 ila 5 yönetici atanmalıdır.

 

  1. Serbest Bölge Şirketi

Serbest bölge kuruluşuna izin verilen iki ana şirket türü vardır. Bunlardan biri Serbest Bölge (Free Zone Company) Şirketidir. En az 2 hissedar olma şartı aranır ve LLC şirket türüne çok benzer. Diğer şirket türü ise Serbest Bölge Kuruluşu (Free Zone Establishment)’nda yalnızca tek bir hissedar olmanız yeterli olmaktadır.

Serbest bölgelerde kurulan şirketlerin temel avantajı, %100 şirket sahibine ait olmasıdır. Yani şirketin tüm hakları, geliri ve yönetimi yalnızca yatırım sahibi kişiye bağlıdır.  Bu şirket türünün bir diğer avantajı ise her türlü vergiden muaf olmasıdır.

 

  1. Offshore Şirketi

Bu şirket türü genellikle vergilerin yüksek olduğu ülkelerde yaşayan yatırımcıların tercih ettiği şirket türüdür.  Offshore, bir yatırımcının kendi ülkesinin dışında işlerini yapılandırmayı amaçlayan bir şirket türüdür. Uluslararası geçerliliği olan Offshore için banka hesap açılışı çok rahat bir şekilde yapılabilir fakat bu şirket türünde gizlilik ön planda olduğu için genellikle offshore bankalarda hesap açılışları gerçekleştirilir. Şirket hissedarları açısından bir uyruk ayrımı yapılmaz ve ikametgâh zorunluluğu yoktur. Offshore türü şirketi genellikle e-ticaret yapanlar, danışmanlar, uluslararası işletmeler ve borsa kuruluşları tarafından tercih edilir.

 

  1. Ortalıklık

Bu tür şirkette mülkiyet, kararlaştırılan orana göre kâr ve zararı paylaşan iki veya daha fazla ortak tarafından paylaşılır. İki ana ortaklık türü vardır. Bunlar,

  • Genel Ortaklık: BAE vatandaşı olması gereken genel ortaklar, ortaklar tüm borçlarından sorumludur.
  • Komandit Ortaklık: Ortaklar, borçlarından ancak sermayeye katkılarının değeri kadar sorumludur.

 

Company Global ile BAE’de Şirketinizi Kurun!

Company Global danışmanlığında şirketinizi kurmak ve sonraki süreci yönetmek artık zaman ve maliyet açısından keyifli hale geliyor. Pratik çözümleri ve işleyiş hızı ile ön plana çıkan Company Global şirketinizi kurduktan sonra da tüm süreçlerde yanınızda olacaktır. Ayrıca Company Global’in BAE Paketlerinde ihtiyacınıza yönelik seçebileceğiniz ekstra hizmetleri de mevcuttur. Sunulan tüm hizmet ve detaylar hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

Share

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar *

WhatsApp